Як робляться фейки про українських нацистів ?

Російська пропаганда продовжує розповсюджувати інформацію про те, що в Україні «повно нацистів», викладаючи в інтернеті нібито наявні докази.

У Росії, починаючи принаймні з 2014 року, поширюється наратив про те, що багато українців схильні до нацизму. Ці твердження особливо посилилися із початком агресивної війни РФ проти України. У відомих пропагандистських каналах, таких як Telegram-група Новини з Росії, яку веде нібито незалежна журналістка Аліна Ліпп, можна знайти безліч постів про «українських нацистів». Не варто применшувати впливу таких постів — лише канал Ліпп має понад 183 тис. передплатників (станом на 25 листопада).
 
Простий пошуковий запит показав, що слово «нацист» зустрічається 285 разів, «націонал-соціалізм» – 22 рази, а «свастика» – 17 разів (станом на 25 листопада 2022 року). А як щодо передбачуваних доказів нібито прихильності українців до нацизму, які проросійські облікові записи публікують у соціальних мережах? Команда DW з перевірки фактів перевірила три подібні пости.
 
Твердження: П’яні українці поширювали нацистську символіку на чемпіонаті світу з футболу в Катарі. Відповідне відео з’явилося в Twitter, нібито від імені арабського каналу новин Ja Jaera
 
Фактчекінг: Брехня
 
Російський пропагандист Володимир Соловйов також розповсюдив це відео у своєму Telegram-каналі, де його переглянули майже 400 000 разів (станом на 25 листопада 2022 року). У відеоролику, виконаному в стилі Al Jazeera, повідомляється, що троє українців намалювали гітлерівські вуса талісману чемпіонату світу з футболу та написали поряд гітлерівське вітання. Крім того, вони зірвали десять плакатів на футбольному стадіоні «Ель-Байт», йдеться у ролику, після чого було заарештовано, не чинивши опору.
 
Як показало наше журналістське розслідування, у разі цього відео йдеться про фейк, про що написала за результатами власного фактчекінгу та Al Jazeera.
 
У ролику використовується логотип медіакомпанії та шрифти, які дуже схожі на ті, що застосовуються в оригінальних відеороликах Al Jazeera. Самі нібито затримані українці у ролику не показані, до нього лише вмонтовано фотографію з українськими вболівальниками. Як пише у своєму Twitter бельгійський журналіст-розслідувач Брехт Кастель, зворотний пошук зображення показує, що ці українські вболівальники вже фігурують на фотографії, використаній 4 лютого 2022 року на російському спортивному сайті.
 
Помітно також, що у відеоролику неправильно написано назву стадіону Ель Байт. Фотографії нібито знищених плакатів також не показані. У сцені нібито арешту українських уболівальників одяг поліцейських не відповідає формі правоохоронців, яка, за даними міністерства внутрішніх справ Катару, використовується під час проведення чемпіонату світу з футболу.
 
Якщо завантажити нарукавний знак, який можна побачити на одному з передбачуваних поліцейських, у зворотний пошук зображень, ви потрапите на різні сайти, які вказують, що це військовий знак. Однак неясно, якої країни.
 
Висновок: Відео було перевірено різними компаніями з перевірки фактів та виявилося хибним. Al Jazeera, як імовірний автор, також підтверджує фальсифікацію цього ролика.
 
Твердження: «Деякі українські бойовики носять на своїх касках гасло «Кожному своє» на знак прихильності неонацизму», написала у своєму посту в Telegram-каналі вищезгадана Аліна Ліпп, виклавши як доказ фотографію.
 
Фактчекінг: Брехня
 
Фотографія однозначно була піддана маніпуляціям, як показало наше розслідування. Гасло «Кожному своє» було розміщено на головних воротах концентраційного табору Бухенвальд і з того часу міцно асоціюється з нацизмом. Він вказує на правоекстремістську та націонал-соціалістичну точку зору, згідно з якою кожен нібито отримує по заслугах.
 
Дослідження фотографії показує, що напис було нанесено на каску за допомогою програми редагування зображень. Крім того, судячи з результатів пошуку зображень, оригінальну фотографію було дзеркально перевернуто.
 
Зображені на знімку чоловіки відомі: це музиканти українського гурту Антитіла, які тепер не лише співають, а й захищають Україну в лавах тероборони Києва. Група набула світової популярності завдяки тому, що під час війни записала ремікс на пісню «2 Step» разом із британським музикантом Едом Шираном. Фотографія учасників групи у військовій формі з’явилася на сторінках різних світових ЗМІ, таких, як Washington Post, а пізніше її використовувала у своєму посту Аліна Ліпп.
 
Висновок: Знімок зазнав маніпуляцій.
 
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net