Турбіна ПП застрягла у ФРН. ЄС готує газовий план

Єврокомісія закликає європейські країни зменшити споживання газу, щоб залишити Росію без інструменту для шантажу.

Єврокомісія підготувала надзвичайний план через загрозу припинення Росією постачання газу до Європи. Серед іншого він припускає, що березень наступного року держави-члени ЄС мають на 15 відсотків знизити своє споживання газу. Голова Єврокомісії, а слідом за нею і єврокомісари з клімату, енергетики та промисловості закликають до солідарності. Але згодні не всі країни ЄС.

Тим часом Росія відновила постачання газу Північним потоком, незважаючи на відсутність турбіни Siemens, ніж Кремль раніше мотивував зупинку прокачування газу, простимулювавши ЄС швидше відмовлятися від російського газу. Турбіна прибула до Німеччини з Канади в обхід санкцій на прохання німецького уряду, але застрягла на півдорозі. ЗМІ пишуть, що з вини Москви. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Північний потік запрацював і без турбіни з Канади

Російський газопровід Північний потік після десятиденного планового ремонту, ініціацію якого в Євросоюзі назвали газовою війною, очікуючи на повне припинення поставок через підтримку України у війні з РФ, вранці 21 липня відновив поставки, хоча й не на повну потужність.

Постачання газу повернулося на рівень до зупинки — 40 відсотків від максимальних обсягів. Можливо, прокачування скорочуватиметься й надалі: російський правитель Володимир Путін публічно засумнівався як ремонт турбіни для Північного потоку в Канаді.

Федеральне мережеве агентство Німеччини назвало ситуацію з газом у країні після перезапуску Північного потоку напруженою, проте стабільною. Поки що все говорить про те, що Європа готова до наступного опалювального сезону.

Підземні сховища газу в ЄС заповнюються точно відповідно до графіка, який запровадила Єврокомісія – нині вони заповнені в середньому на 65 відсотків, а заповнювати можна ще до опалювального сезону.

Однак у Кремлі кажуть, що наростити обсяги постачання до колишніх неможливо через технологічні проблеми. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що будь-які складнощі, пов’язані з газом, походять від тих обмежень, які ввів сам ЄС.

Саме ці обмеження не дозволяють здійснювати ремонт обладнання, у тому числі турбін, які працюють на компресійних станціях. І саме вони ведуть до того, що деякі агрегати в даний час не можуть отримати необхідне сервісне обслуговування. Що стосується Газпрому, він готовий в повному обсязі. виконувати свої зобов’язання», — сказав він.

Цього місяця Москва почала шантажувати Європу через газову турбіну Siemens, яка була на ремонті в Канаді, але не могла повернутися до Росії через санкції, введені проти Росії через розв’язану нею війну проти України.

Брюссель визнав, що Росія займається газовим шантажем, але схилила Канаду порушити санкції та повернути турбіну. Вона вже прибула до Німеччини, але, як пише агентство Reuters з посиланням на двох обізнаних співрозмовників, застрягла на півдорозі, оскільки Москва досі не дала формального дозволу на її зворотне транспортування.

За даними одного з них, турбіна для компресорної станції Портова була відправлена ​​логістичною компанією Challenge Group до Кельна 17 липня. За словами джерел агентства, поки що неясно, коли турбіна буде повернута «Газпрому» — це може зайняти від кількох днів до кількох тижнів.

Як зазначає Reuters, Москва також не надала документів про те, куди саме і через який митний пункт слід транспортувати турбіну. У концерні Siemens заявили, що хотіли б якнайшвидше доставити її до місця експлуатації, але не можуть повністю контролювати цей процес.

У міністерстві економіки Німеччини назвали ситуацію навколо турбіни не більше ніж приводом для Газпрому для скорочення постачання газу та заявили про намір позбавити російський концерн такого приводу. За словами віце-канцлера ФРН Роберта Хабека, «іноді складається враження, що Росія більше не хоче повертати турбіну».

 

Надзвичайний план Євросоюзу щодо газу

На цьому тлі – ризику повного припинення поставок із РФ – Єврокомісія закликає європейські країни знизити споживання газу.

«Усі держави-члени ЄС мають економити газ, закачувати його у сховища та ділитися ним», — сказав глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн у Брюсселі в середу, представляючи надзвичайний план ЄС, який покликаний допомогти не піддаватися газовому шантажу Кремля.

Настали непрості часи, але Євросоюз упорається, якщо всі 27 країн-членів діятимуть об’єднаними силами, наголосила глава ЄС. «Путін хоче чинити на нас тиск цієї зими, але він зазнає невдачі, якщо ми триматимемося разом і діятимемо спільно», — запевнила Урсула фон дер Ляйєн.

Якщо Росія раптово припинить експорт газу до Європи, то різниця між попитом і пропозицією за середньої температури зими складе не менше 30 мільярдів кубометрів, підрахували в Єврокомісії.

У зв’язку з цим, ґрунтуючись на статті 122 Договору ЄС, що рідко використовується, ЄК запропонувала державам-членам терміново вжити заходів «у дусі солідарності», який передбачає:

  • скорочення споживання газу промисловістю та домогосподарствами у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року на 15 відсотків від рівня споживання у 2019 році. Це стосується і тих країн, які не закуповують російський газ – Нідерланди, Португалія та країни Балтії
  • заповнити газосховища до 80 відсотків. Нині рівень заповненості становить у середньому 65 відсотків
  • використовувати інші енергоносії, у тому числі вугілля та нафту
  • спільну добровільну закупівлю газу країнами ЄС для зниження газових цін на міжнародних ринках
  • обов’язок постачати один одному газ у разі дефіциту. Це вже передбачено існуючим регламентом SOS (Security Of Supply), який закликає членів ЄС добровільно укладати між собою двосторонні угоди. Але поки що не користується особливою популярністю
  • пошук альтернативних постачальників газу в США, Канаді, Катарі, Алжирі, Азербайджані та інших державах
  • прискорений перехід на відновлювані джерела енергії

У зимовий період споживання газу в ЄС становило в попередні роки близько 1,8 мільярда кубометрів на добу, тобто скорочення попиту на 15 відсотків у теорії дозволить заощаджувати близько 270 мільйонів кубометрів на добу.

Фактично такий рівень економії покликаний підготувати ЄС до припинення поставок російського газу не тільки Північним потоком, а й іншими маршрутами — через Україну (зараз поставки йдуть на рівні 42 мільйони кубометрів) і Турецьким потоком (47 мільйонів кубометрів).

 

Але в Європі знову проблеми із солідарністю

Держави, які не так сильно залежать від російського газу, мають бути солідарними, оскільки якщо промисловість Німеччини чи Італії зупиниться, то надзвичайно постраждає економіка всього ЄС, наголосив комісар ЄС з питань захисту клімату Франс Тіммерманс.

Голосування міністрів енергетики країн-членів ЄС з надзвичайного плану Єврокомісії заплановано на 26 липня. Проте вже деякі країни висловили своє незадоволення ініціативою Брюсселя.

«Це не може бути застосовано до Португалії. Португалія проти пропозиції комісії, тому що вона не бере до уваги різницю між країнами», — сказав держсекретар з навколишнього середовища та енергетики Жоау Галамба, назвавши план «неспроможним»,

Він наголосив, що скорочення використання газу може позбавити Португалії електроенергії.
З аналогічною заявою виступив міністр екологічного переходу та демографічного виклику Іспанії Тереса Рібера.

Влада Італії 22 липня також оголосила, що не має наміру скорочувати споживання газу, як запропонувала Єврокомісія. «Скорочення на 15 відсотків змусило б низку секторів економіки піти на надмірні та невмотивовані жертви», — вважають в італійському уряді.

При цьому італійська влада підкреслила, що залишається солідарною з ЄС, тому підписала угоди, що дозволяють замінити російський газ.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Санкції проти Росії

Санкції щодо РФ не перешкоджають гуманітарній допомозі — ЄС

США закликають Євросоюз не послаблювати санкції проти Росії

Джонсон закликав не знижувати тиск на Росію через анексію Криму

Ґабріель пропонує заохотити РФ виконувати «Мінськ»

Берлін погрожує США заходами у відповідь на санкції проти Росії

Источник: korrespondent.net