РФ оголосила мобілізацію Що це змінює для України

Війна РФ проти України та «всього колективного Заходу» йде чітко за планом, загинуло не більше шести тисяч російських солдатів, тому до армії необхідно призвати ще 300 тисяч людей. Така ось логіка та математика у Кремлі.

Російський правитель Володимир Путін оголосив з 21 вересня мобілізацію в Росії «для захисту територіальної цілісності» та пригрозив застосуванням ядерної зброї. До призову на військову службу підлягають громадяни, які перебувають у запасі, але кордони закрили всім чоловікам від 18 до 65 років. Після цього глава Міноборони РФ Сергій Шойгу заявив, що у війні проти України за сім місяців загинули всього 5937 осіб, а призвати при цьому планують 300 тисяч. При цьому пункт в указі Путіна про кількість мобілізованих засекречений, ймовірно, що йдеться про повну, а не часткову мобілізацію. Проте експерти сумніваються, що мобілізація в Росії вплине на ситуацію на фронті. Та й, судячи із соціальних мереж, заяв Путіна злякалися самі росіяни, але не українці. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Про яку мобілізацію оголосили в Росії

Володимир Путін вранці 21 вересня звернувся до росіян, а також мешканців окупованих територій України. Трансляція очікувалася напередодні ввечері, її переносили двічі, а потім зовсім скасували, що вселяло в деяких надію, що слід чекати вже на Лебедине озеро. «Трансляція, як і спецоперація, йде суворо за планом», — жартували інші.

Як і очікувалося, у своєму виступі Путін прочитав лекцію про нацистів і панування підступного Заходу, погрозив ядерною зброєю та оголосив про часткову мобілізацію в Росії. До призову підлягатимуть громадяни із запасу та військові служби, а також деякі випускники військових кафедр. Обіцяють, що перед відправкою вони пройдуть додаткову підготовку. Указ про це підписано та опубліковано на сайті Кремля.

«Для захисту нашої батьківщини та цілісності вважаю за необхідне підтримати часткову мобілізацію», — сказав Путін і послався на «рішення» про проведення псевдореферендумів про приєднання до РФ всіх окупованих територій України.

Напередодні призначені окупаційними військами «адміністрації» захоплених територій Херсонської та Запорізької областей, а також верхівки «ЛДНР» синхронно оголосили про «прийняте рішення» провести «референдуми» про приєднання до Росії. Він проходитиме з 23 по 27 вересня. З урнами ходитимуть, у тому числі, і по будинках мешканців окупованих територій.

У той же день Держдума РФ ухвалила законопроект, який ввів поняття «мобілізація», «військовий стан» і «військовий час» до російського кримінального кодексу, а також жорсткі покарання, в тому числі за потрапляння в полон. Докладно про це у матеріалі «Референдуми» та «мобілізація» в РФ: що відбувається.

В указі Путіна йдеться, що у Росії в рамках мобілізації проведуть масовий призов до армії. Забезпечуватимуть його губернатори — «у кількості та в строки», які для кожного регіону визначить Міноборони.

Звільнитися зі служби (це торкнеться і контрактників, і мобілізованих на службу) можна буде тепер лише за трьома підставами: досягнення граничного віку перебування на службі, стан здоров’я або тюремний термін.

Кого мобілізують у Росії

Один із пунктів указу засекречений. У документі пропущено один із пунктів — за шостим слідує восьмий. У версії, опублікованій на офіційному інтернет-порталі правової інформації, на ньому стоїть гриф «для службового користування». Спікер Кремля Дмитро Пєсков пояснив, що цей пункт пов’язаний із кількістю мобілізованих.

Жодних ознак «частинності» мобілізації в тексті указу Путіна немає. Згідно з ним, Міноборони запитує від кожного регіону стільки резервістів, скільки вважатиме за потрібне, губернатори зобов’язані цих людей мобілізувати, а уряд визначити список винятків, якщо вони будуть, і поставити мобілізованих на забезпечення. Під мобілізацію, згідно з цим документом, може потрапити будь-який військовозобов’язаний.

Російська влада вже заявила, що військовозобов’язаним заборонено не лише залишати країну, а й постійне місце проживання, зазначає Нова газета. Європа.

Після виступу Путіна міністр оборони Сергій Шойгу вийшов з поясненнями, що мобілізація торкнеться близько одного відсотка загального мобілізаційного ресурсу Росії, а до зони бойових дій буде відправлено 300 тисяч резервістів. Він також пообіцяв не задіяти студентів та терміновиків.

«У нас величезний мобілізаційний ресурс, більше 25 мільйонів… Ця робота буде проводитися планово. Тут не передбачається такий, знаєте, широкозахватний комбайн, сито таке, щоб усіх захопити швидко», — наголосив Шойгу.

Він вкотре заявив, що Росія воює не лише з Україною, а з усім «колективним Заходом і НАТО. «Проти нас працює фактично все натовське супутникове угруповання: більше 70 військових і більше 200 цивільних супутників розвідують місця розташування наших підрозділів», — сказав він. російський міністр.

При цьому, за словами Шойгу, російські втрати на сьогодні загиблими становлять 5937 осіб, а Збройні сили України, за якими, як стверджується, стоїть весь Захід і НАТО, втрати становлять понад 100 тисяч осіб. «Половину армії втрачено. Тому в Україні вже четверта хвиля мобілізації, майже 300 тисяч покликано», — додав він.

Мобілізація в Росії на війну проти України – це теж усе за планом, каже Шойгу. «Ми якраз за планами мали провести мобілізаційні збори, але тепер їх скасуємо і займатимемося частковою мобілізацією», — сказав міністр оборони РФ.

У разі анексії окупованих територій України у Кремля всі підстави відправлятимуть на ці території терміновиків і знімають усі виплати контрактникам за іноземні відрядження, каже засновник правозахисної організації Школа призовника Олексій Табалов.

 

Експерти про те, як мобілізація вплине на фронт в Україні

Головний консультант відділу військової та військово-економічної політики Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков вказує на проблеми із забезпеченням російської армії у нинішній кількості.

«Московія зараз не може забезпечити своїх бійців такими базовими речами, як індивідуальні засоби захисту та аптечки першої медичної допомоги належного рівня/якості. Це так. Нагадую тим, хто там мільйони московитів мобілізує у своїй уяві», — написав він у своєму каналі в Telegram. 

На його думку, Росія готуватиме мобілізованих для утримання фронту з весни 2023 року. «+300К військ навіть якщо їх озброїть/підготують належним чином (що далеко не гарантовано) лише розтягнуть у часі стратегічну агонію Московії в Україні та не більше», — додав експерт.

Ізраїльський військовий журналіст Сергій Ауслендер пише, що для 100 тисяч мобілізованих потрібно щонайменше п’ять тисяч офіцерів — майори, полковники-підполковники та генерали, але такої кількості в Росії вже немає.

Крім того, новобранців потрібно навчати, але «з навчань вигребли всіх офіцерів, зараз там інструкторами служать строчки», пише Ауслендер. Їм також потрібна техніка. Її, можливо, наберуть на складах, але керувати не зможуть.

«Взяти ось, наприклад, танк. Потрібно окремо навчити мехвода, навідника та командира, потім у складі взводу (три танки), потім у складі роти (десять танків). Ну і так далі. Провести навчання з піхотою, щоб не передавили в першому ж бою. Уловлюєте думку? Коротше, мобілізація їм не допоможе. Хоч мільйон набери (а це неможливо). Вони йдуть ва-банк із заздалегідь програшною ставкою. Як сказав Гітлер: якщо німецький народ виявився недостойним свого фюрера, нехай гине», — наголосив військовий журналіст.

Російський військовий експерт Юрій Федоров вважає, що ні нові поправки, ні призовна кампанія не змінять суттєво балансу сил на фронті.

«До початку весни, мабуть, будуть покликані десятки тисяч, може бути від 100 до 150 тисяч людей… Так, звичайно, це дещо покращить становище російських військ на фронті в Україні. Але мені здається, що повторити досвід перших тижнів війни, коли російські війська досить бадьоро наступали, зараз уже не вийде… Тож найближчим часом це не виправить стан справ на фронті, а час у війні Росії проти України — це вирішальний чинник, бо йде досить успішний наступ ЗСУ у Луганській області та в Херсонській області. Там можна очікувати на деякі успіхи», — сказав він.

Військово-політичний оглядач групи Інформаційний опір Олександр Коваленко вважає, що часткова мобілізація не вирішить жодних проблем російської армії.

«Ні кількісних, ні професійних, ніяких. А навіть більшою мірою їх додасть. Адже так чи інакше, а це буде примусова форма мобілізації. А там де примус завжди знаходиться місце непокорі», — зазначив експерт.

Коваленко прогнозує, що поступово в стрічках новин російських ЗМІ з’являтимуться повідомлення про відмовників, дезертирів і бунти на рівні підрозділу або навіть військової частини. «Тобто, лише одним розчерком пера путін не вирішив жодної проблеми, а створив передумови для десятка нових», — написав він у Telegram.

Експерт Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич сумнівається, що у Путіна можуть початися проблеми «у вигляді «революцій» — швидше за палацовий переворот, який може супроводжуватися локальним «російським бунтом, безглуздим і нещадним», написав він на своїй сторінці у Facebook.

Мобілізація, на його думку, не виправить стану справ на фронті. Він вважає, що Путін в Україні «загрався у підвищення ставок». «Це як гопник на районі, який постійно намагається загрожувати. І навіть може вдарити. Але його становище зумовлене не силою, а страхом», — пише Тишкевич.

Експерт вважає, що рішення про мобілізацію було ухвалено, оскільки «нічого не робити – програти і вся конструкція страху розсипається».

«У масштабах країни це означає втрату впливу, статусу навіть регіональної супердержави. І, природно, проблеми для Путіна та його оточення — в історії РФ жоден правитель, який визнавав військову чи військово політичну поразку, не правил далі. Так, були програні війни, коли Кремль (або Зимовий) подавали це населенню як «перемога». В Україні сказати про «перемогу» не вийде», — вважає експерт.

Проте український військовий експерт Петро Черник закликає не недооцінювати супротивника.

«Я наведу історичні паралелі. Після Сталінградської битви стало зрозуміло, що Німеччина програє. Нагадаю, Сталінградська битва закінчилася в лютому 1943 року, а війна закінчилася у вересні 1945 року. Два з половиною роки лилася кров. А на зламі 44-45 років блискучу контрнаступальну операцію, так звану Арденнську операцію в південно-західну Бельгію… Ось чому я цей приклад наводжу?.. Гітлер знав, що вони приречені, але вони билися.І ця операція їм не допомогла вирішити проблему війни, але вони все ж таки її організували. не можна недооцінювати пораненого звіра», — заявив Черник ТСН.

Він припустив, що путінський режим може впасти за один день, як це було з румунським лідером Ніколає Чаушеску в 1989 році, а СРСР «помер за три дні під час ГКЧП».

«Але робити ставку на такі речі не мудро. Тому готуємося до важкого протистояння. Не буде легко. Ми увійшли до Харківської ейфорії — блискуча та якісна операція. Але пора з ейфорії виходити, бо ворог ще досить пильний. У результаті ми не програємо, але я не прихильник того, що перемога буде швидкою», — наголосив експерт.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net