РФ хоче занурити світ у хаос. ЗМІ про Nord Stream

Тільки у Москви є мотивація, підводне обладнання та можливості для саботажу, вважають на Заході.

Провідні політики Євросоюзу схиляються до версії того, що витік газу на магістралях російських газопроводів Північний потік-1 та Північний потік-2 є результатом диверсії. «Усі наявні відомості вказують на те, що це результат навмисних дій», — заявив верховний представник ЄС із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель від імені 27 країн-членів Євросоюзу. Швеція, Данія, Норвегія та Польща офіційно заявили, що це Росія підірвала свій газопровід, щоб загрожувати енергетичній безпеці Європи. У Кремлі ці звинувачення назвали «передбачувано дурними та абсурдними». Кореспондент.net розповідає, що про це думає західна преса.

 

Путін шукає конфронтації

Spectator, Великобританія

У кого, як не у Росії, є і ресурси, і мотиви для відправлення спецназівців-водолазів до глибин Балтійського моря для знищення трубопроводів? Гола правда полягає в тому, що Путін постійно намагається підняти ставки у своїй конфронтації із Заходом.

Чим швидше руйнуються його плани щодо України, тим більше він посилює тиск на Європу, сподіваючись зруйнувати атлантичний альянс. Але якщо Москва справді здійснила цей диверсійний акт, то це була чергова груба помилка.

 

Чи може Україна стояти за інцидентом?

Der Spiegel, Німеччина

США попереджали уряд Німеччини кілька тижнів тому про можливі атаки на газопроводи в Балтійському морі — влітку до Берліна надійшла інформація від ЦРУ.

Небезпека можливих атак на мережу трубопроводів та підводних кабелів у Балтійському та Північному морях викликала занепокоєння серед військових ще до повномасштабного російського вторгнення в Україну… Партнери по НАТО неодноразово вказували на підозрілі рухи російських кораблів над вузлами підводних мереж…

Силовики заявили, що такого нападу очікується лише від актора державного рівня. Таким чином, можна припустити, що вибухові пристрої або маленькі міни на трубах встановили водолази або мінісумарини.

Важко зрозуміти, чи можуть такі держави, як Росія чи Україна, бути зацікавленими у подібному інциденті. Можливим інтересом України можна вважати припинення постачання газу з Росії до Німеччини. З іншого боку, атака коштувала б їй величезної політичної шкоди.

Крім того, є сумніви, що українським спецназівцям могли б довірити таку операцію. На відповідних ділянках глибина Балтійського моря сягає близько 70 метрів.

Російські спецназівці ж здатні на таку операцію. Проте політичний інтерес навряд чи розпізнається – окрім звинувачення в інциденті інших.

 

Тривожний сигнал

La Repubblica, Італія

Кремль хоче показати, що готовий на все — і не боїться ескалації. Він підвищує градус конфронтації, цілячись прямо у відкритий нерв Заходу, у найчутливішу артерію, яка живить його життя, а саме – у підводну інфраструктуру.

Ми повністю і повністю залежні від мереж, прокладених по морському дну. І це стосується не тільки енергопостачання, а й цифрових мереж, на які припадає 97 відсотків комунікації, чи то передача інформації, чи телефонні розмови.

 

Кремль хоче занурити світ у хаос

Washington Post, США

НП на Північних потоках сталася саме в той момент, коли було офіційно запущено головного конкурента російського проекту — газопроводу Baltic Pipe. Він пов’язує Норвегію та Польщу, проходячи через Данію.

Деякі європейські чиновники висловили припущення, що так Росія дає зрозуміти світові, що здатна дотягнутися до будь-якого газопроводу, щоби зберегти залежність Європи від свого газу.

Джерела, знайомі з безпековою дискусією, які переконані, що тільки у Москви є мотивація, підводне обладнання і можливості для саботажу.

Дном моря пролягають найважливіші кабелі передачі даних в інтернет. Європейські чиновники не виключають, що Кремль планує їх перерізати та занурити світ у комунікаційних хаос.

 

Випереджальний постріл

Welt, Німеччина

Якщо підтвердиться, що це диверсія, закономірно виникає питання, хто її замовив і з якою метою. Є кілька причин, чому росіян вважають за можливих диверсантів.

Силовики вважають за можливе, що це своєрідний попереджувальний постріл і загроза з боку Росії. Мета – показати таким чином, що Росія здатна знищити трубопроводи у Північному та Балтійському морях.

Подібна атака на труби, що йдуть з Норвегії до Німеччини, Бельгії та Нідерландів цієї зими, була б фатальною. Постачання з Норвегії вважаються важливою складовою стратегії пережити зиму без російського газу.

Ліон Хірт, професор енергетичної політики у Школі управління Hertie, підтримує цю теорію.

«Що б не сталося і хто б це не зробив, це чітке нагадування про те, що ми повинні дбати про нашу енергетичну інфраструктуру. Цієї зими навіть більше, ніж зазвичай. Я маю на увазі: уявіть, що наступний витік з’явиться на норвезькому трубопроводі» — сказав професор.

Експерт Bloomberg з енергетики Хав’єр Блас також попереджає, що підводні трубопроводи, що з’єднують газові родовища Північного моря з Норвегією та рештою континенту, а також Великобританією, є одними з найважливіших стратегічних активів для Європи на даний момент.

«Настав час для максимального захисту. Кібератаки на енергетичні активи також є ключовими ризиками для Європи», — сказав Блас.

Звичайно, можливі й інші причини та винуватці… У колах безпеки також наголошують на можливості так званих операцій під фальшивим прапором. Дій, які мають виглядати так, ніби їх вчинив певний суб’єкт, але насправді вчинено кимось іншим. Цей варіант не можна виключати.

 

Європа дуже вразлива

De Morgen, Бельгія

Ця атака — ще одне свідчення того, наскільки вразлива Європа перед так званою гібридною війною, веденою, наприклад, за допомогою диверсій…

Питання, яке ми повинні поставити самим собі, звучить так: наскільки ми підготовлені до таких атак? Що, якщо завтра, наприклад, буде підірвано або перерізано один або відразу кілька підводних інтернет-кабелів, які ведуть до Європи і [відповідно] до Бельгії?

Чи достатньо в нас альтернативних потужностей, які б гарантували збереження критично важливих комунікаційних мереж?

І наскільки захищені від подібних диверсій інші об’єкти критично важливої ​​інфраструктури, чи то порти, чи термінали для зрідженого газу – чи атомні електростанції?

 

Наскільки важливо уважно обирати «партнерів»

Dagens Nyheter, Швеція

Важко зробити так, щоб економіка ніяк не залежала від жодної із держав-ізгоїв. Найважливіші виробники нафти входять до терористичних режимів цієї планети. Потреби ЄС у рідкісноземельних металах, необхідні багатьом високотехнологічних виробництв, практично повністю покриваються з допомогою поставок з Китаю.

Проте з цього фіаско з Північним потоком ми маємо зробити належні висновки — і надалі пильніше стежити за тим, від яких режимів ми потрапляємо у залежність.

 

У крайньому випадку готові вступити у війну

Berlingske, Данія

Вкрай важливо дати зрозуміти Путіну, що якщо він застосує ядерну бомбу, то зіткнеться з військовою реакцією нового калібру. Це стосується не тільки збільшення поставок далекобійної зброї Україні. Зрештою, це стосується й готовності НАТО безпосередньо вступити у війну за визволення України. Сила – ось єдина мова, яку розуміє Путін.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Санкції проти Росії

Санкції щодо РФ не перешкоджають гуманітарній допомозі — ЄС

США закликають Євросоюз не послаблювати санкції проти Росії

Джонсон закликав не знижувати тиск на Росію через анексію Криму

Ґабріель пропонує заохотити РФ виконувати «Мінськ»

Берлін погрожує США заходами у відповідь на санкції проти Росії

Источник: korrespondent.net