Прем єр 45 днів. У Британії звільнили Трас

Британський прем’єр-міністр Ліз Трасс подала у відставку, вона протрималася на посаді лише п’ять тижнів, за які втратила двох головних міністрів, підтримку парламентської фракції та електорату.

У Британії знову зміниться прем’єр-міністр. Ліз Трасс вистачило лише на 45 днів і вона подала у відставку. Це найкоротший у новітній історії термін перебування на посаді британського прем’єр-міністра до його заяви про відставку. Як же так сталося?
 
Повний провал
 
За п’ять тижнів Трас втратила двох головних міністрів, підтримку парламентської фракції та електорату. Її рейтинг ледве дотягує до 15% — це нижче, ніж будь-який із британських прем’єрів у сучасній історії. Гірше того, її план бадьорих реформ у дусі брекситу не знайшов розуміння на ринках, що поставило під загрозу фінансову стабільність, пенсійну систему та економіку загалом.
 
Спочатку Трас заручилася підтримкою вкрай правого крила парламентської фракції Консервативної партії, який виступає за жорсткий брексит, повне дерегулювання економіки, скорочення податків та соціальних видатків.
 
Трас представила свій економічний план саме в цьому ключі — зниження податків на багатих, скасування запланованого підвищення податків на бізнес та килимова підтримка населення грошима у відповідь на зростання цін на світло та тепло.
 
Радикальний план Трас коштував приблизно чверть трильйона фунтів, проте ні вона, ні її міністр фінансів Квазі Квартенг не повідомили, звідки візьмуть гроші. Пообіцяли розповісти наприкінці листопада. Серед тих, хто вкладав особисті та чужі гроші у британську економіку, розпочалася паніка. Перспектива бути кредитором країни з діркою у бюджеті у чверть трильйона фунтів налякала інвесторів.
 
Трас спочатку відкидала всі претензії та відповідала гаслами з трьох слів. Буквально: «Зростання, зростання та зростання». Або: «Зробимо, зробимо, зробимо». Не допомогло. Довелося жертвувати. Жертвою став цей міністр фінансів Квартенг. Знову не допомогло.
 
Економічні проблеми
 
У Британії нині низька продуктивність праці, найшвидша інфляція та найповільніше зростання серед конкурентів. Обсяг британської економіки, як і раніше, на 0,2% нижче, ніж був до ковіда, тоді як у єврозоні — на 1,8% вище, а США взагалі відновилися ще минулої зими.
 
Виборці це відчувають на собі. Згідно з прогнозом Банку Англії, найближчого року громадянам світить найбільше падіння рівня життя за всю 60-річну історію таких розрахунків.
 
Тепер перед Консервативною партією стоїть нетривіальне завдання повернути країну на шлях процвітання та соціальної гармонії. Прості рецепти вичерпано. Попереду складні рішення.
 
Згідно з розрахунками британського наукового центру Resolution Foundation, країна стоїть на порозі найбільшого підвищення податків із 1993 року, і це не кінець. Для досягнення заявлених цілей доведеться скоротити десятки мільярдів фунтів витрат на школи, лікарні, поліцію, ремонт доріг, доступне житло та соціальну допомогу.
 
До відставки Трас планувалося, що новий канцлер Хант оголосить терміновий план економії 31 жовтня. Він мав розповісти, кому і де доведеться втиснутись, менше їсти, рідше топити. І навіть цей непоказний політик зараз популярніший за самовпевнену Ліз Трасс, яка обіцяла всім зниження податків і світле майбутнє.
 
Джонсон повертається?
 
Консервативна партія зараз може втратити владу. Популярність консерваторів останніми тижнями впала до рекордно низьких значень за всю історію соціологічних досліджень у Британії.
 
Лідер опозиційної Лейбористської партії Кір Стармер вимагає негайного проведення загальних виборів. До цієї вимоги приєдналися лідери ліберал-демократів та Шотландської національної партії.
 
Ліз Трасс заявила, що протягом тижня консерватори проведуть вибори свого нового лідера. Очікується, що колишній прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон візьме участь у перегонах за лідерство у Консервативній партії.
 
Той факт, що цього разу лідера консерватори обирають у страшному поспіху (і під сильним тиском з боку лейбористів, які останні 12 років намагаються повернутися у владу і відчули, що тепер у них нарешті з’явився шанс це зробити), може зіграти Борису на руку . Нових осіб і несподіваних кандидатур на місце лідера партії чекати не доводиться — вибиратимуть всі з тієї ж старої обойми, а це, безумовно, підвищує шанси Джонсона на перемогу.
 
Як пише Times, підтримати кандидатуру Джонсона вже погодилася Пріті Пател, яка протягом усього прем’єрського терміну Джонсона очолювала в його уряді Хоум-офіс (так у Британії прийнято називати МВС). Після скандальної відставки патрона вона залишила свою посаду, не побажавши працювати під керівництвом Ліз Трасс, і повернулася на задні лави, знову ставши рядовим депутатом парламенту.
 
Проте Пател, як і раніше, залишається політичним важкоатлетом, і її підтримка може суттєво зміцнити позиції будь-якого кандидата на місце лідера.
 
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net