Особиста помилка. Як впав авторитет Путіна у світі

Західні ЗМІ вважають бунт Вагнера важким ударом по міжнародному авторитеті Путіна і заявляють про слабкість його керівництва.

Російському диктатору Володимиру Путіну вдалося відвернути військовий переворот. Проте, на відміну від жодної іншої події за майже чверть століття його перебування при владі, повстання ПВК Вагнера пробило його ауру тотального політичного контролю над Росією.

Сімнадцять місяців війни, яка мала тривати три дні, а також безладдя зруйнували видимість стабільності, над створенням якої Путін працював роками. Тому бунт Пригожина остаточно підірвав і так крихкий авторитет президента РФ у світі. 

«Собаки війни можуть повернутися»

Колумніст Макс Бут у The Washington Post пише, що режим Путіна виявився більш крихким, ніж здається зовні. Президент РФ завжди покладався на своє вміння керувати конкуруючими центрами влади, протиставляючи олігархів (і різні гілки влади) один проти одного, щоб він був остаточним арбітром у прийнятті рішень.

Така модель працювала протягом двох десятиліть, але руйнується під тиском програної війни. Путін не врахував це під час конфлікту Євгена Пригожина і міністра оборони Сергія Шойгу.

«Він, мабуть, уявляв собі, що змагання за військовий прогрес в Україні піде йому на користь. Але суперництво між Вагнером і Міністерством оборони вийшло з-під контролю», – написав Бут.

«Російський президент Володимир Путін дізнається те, чого навчилися багато тиранів до нього: коли ви спускаєте собак війни, вони можуть повернутися, щоб вас вкусити», – додав він.

Війна за своєю суттю є непередбачуваною та ризикованою справою, наслідки якої ніколи не можна чітко передбачити – і рідко як успішно вдається. Ілюзія контролю диктатора дуже часто може руйнуватися в котлі боротьби – особливо якщо війна перетворюється на тривалий кривавий конфлікт виснаження, як це сталося в Україні, зазначив колумніст.

Сигнал для саміту НАТО

Видання The Japan Time пише, що Путін стикається з історичною загрозою абсолютного контролю над владою в Росії: і президент, і сама РФ, швидше за все, вийдуть із кризи досить слабкими.

«Це найбільший публічний провал за всю політичну кар’єру Путіна. Заколот Пригожина показує, наскільки крихким насправді є російський політичний режим», – пояснила для видання Катерина Шульман, російський політолог, яка зараз перебуває в Берліні.

Також згідно з конфіденційною оцінкою європейської розвідки, бунт Пригожина розглядається як особиста помилка Путіна.

За словами одного високопоставленого західного чиновника, слабкість президента РФ може підштовхнути союзників Києва прийняти на саміті НАТО у Вільнюсі ще жорсткіші відповіді на вторгнення Росії в Україну.

Послаблення Росії у війні

Видання Atlantic Council пише, що бунт «вагнерівців» підкреслив відносну беззахисність самої Росії, а також підняв деякі фундаментальні питання щодо подальшої здатності Путіна керувати країною.

Але найголовніший висновок, яке робить ЗМІ, – повстання ослабить позиції РФ у війні проти України. Росія не матиме іншого вибору, окрім як зменшити свої сили вторгнення, щоб вирішити серйозні проблеми внутрішньої безпеки країни. Також, як прогнозує видання, посилиться внутрішня боротьба між різними військовими кланами.

І ще один фактор, який підірве російську армію – це моральний дух, оскільки від тепер солдати РФ будуть ставити під сумнів лояльність своїх лідерів і всю мету війни.

«Заколот Вагнера є ще одним доказом того, що катастрофічне вторгнення Путіна в Україну призвело до розколу, деморалізації та ослаблення Росії. Оскільки його власний особистий авторитет зараз стрімко випаровується, російський диктатор незабаром може зіткнутися з внутрішніми проблемами настільки серйозними, що вони затьмарять навіть перспективу поразки в Україні», – говориться в статті видання.

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Читайте Korrespondent.net в Google News

Сюжети

СюжетВторгнення Росії в Україну. Онлайн

СюжетСкоро новий бунт? Що буде з Вагнером

СюжетПереговори України та Росії. Онлайн

СюжетПідсумки 26.6: Вирок у справі Гандзюк і успіхи ЗСУ

СюжетПідсумки 25.06: Успіхи ЗСУ і план підриву ЗАЕС

Источник: korrespondent.net