Назад в СРСР? Навіщо Росія заграє з Грузією

Володимир Путін несподівано скасував візовий режим для громадян Грузії та скасував заборону на польоти з Росії до цієї країни.

 
З початком повномасштабної війни Росії проти України Києву не дуже подобається позиція офіційної грузинської влади. Ні, грузинський народ повністю підтримує Україну, а ось грузинська влада вже кілька років займає дедалі більш лояльну позицію щодо агресора, який окупував частину Грузії.
 
Грузія не приєдналася до санкцій проти Москви, заявляючи про небезпеку відкриття другого фронту. Тепер же Росія взагалі скасувала візи для грузинів та заборони на польоти до цієї країни. До чого б це?
 
Без пояснення причин
 
Візовий режим між Грузією та Росією було запроваджено ще у 2000 році за рішенням російського уряду, Грузія також запровадила візовий режим для громадян Росії. Після війни 2008 року Грузія заявила про розрив дипломатичних відносин із Росією. У тексті указу Путіна немає відповіді на питання, чому Кремль вирішив скасувати візи для громадян Грузії. З 15 травня 2023 року громадяни Грузії здійснюють в’їзд та виїзд з РФ без оформлення віз на підставі чинних документів, що засвідчують особу.
 
Крім того, Росія вирішила відновити пряме авіасполучення з Грузією.
 
21 червня 2019 року Путін підписав указ про заборону пасажирського авіасполучення з Грузією. Новим указом він скасував це рішення.
 
Заборона була введена після протестів у Тбілісі, спровокованих візитом депутата Держдуми Сергія Гаврилова, який прибув до столиці Грузії як голова Міжпарламентської асамблеї православ’я. Засідання асамблеї проходило у парламенті Грузії, Гаврилов зайняв крісло спікера, що спричинило хвилю протестів.
 
Більше того, російське МЗС відмінило рекомендацію утримуватися від поїздок до Грузії. А Мінтранс Росії заявив, що російські авіакомпанії щотижня здійснюватимуть сім прямих рейсів із Москви до Тбілісі та назад на літаках вітчизняного виробництва. Наразі росіяни літають у Тбілісі через Єреван.
 
Реакція
 
Уряд Грузії, у тому числі МЗС країни, поки не прокоментували рішення про відміну віз та відновлення польотів. А президент Саломі Зурабішвілі, яка має обмежені повноваження та чия позиція ще не означає позицію офіційного Тбілісі, рішення Путіна засудила.
 
«Чергова російська провокація! — написала вона. — Відновлення прямого авіасполучення та скасування візового режиму з Грузією неприйнятні, поки Росія продовжує агресію в Україні та окупує нашу територію».
 
Зурабішвілі закликала скликати Радбез Грузії для обговорення візового режиму для росіян, адже зараз його немає. Необхідно запровадити тримісячні візи для тих громадян Росії, які приїжджають та залишаються в країні, вважає вона.
 
«Вкотре стало очевидно, що в Грузії уряд, для якого союзник Росія і Путін. Це рішення можна вважати оцінкою того, що робила і робить правляча партія Грузинська мрія протягом 11 років і особливо останнім часом, щоб завдати шкоди європейському курсу і процесу набуття статусу кандидата в ЄС», — сказала депутат парламенту Ана Цитлідзе з опозиційної фракції Єдиний національний рух.
 
«Як читається політичною мовою рішення Росії? — пише політичний аналітик Гія Хухашвілі. — Росія визнала, що підстава для реінтеграції Грузії в імперію досить підготовлена, і прийняла відповідне стратегічне рішення».
 
«Для Росії на тлі програної війни в Україні особливо важливо продемонструвати успішний приклад повернення пострадянської країни на свою орбіту за допомогою м’якої сили», – додав Хухашвілі.
 
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net