Калінінград закритий. Литва нервує РФ

Росія перейшла до відкритих погроз усьому Європейському союзу після того, як Литва обмежила транзит до Калінінградської області РФ.

 

Санкції за вторгнення в Україну стають дедалі болючішими для РФ. З суботи, 18 червня, Литва припинила пропускати через свою територію транзитні поїзди з товарами, які потрапили під санкції Європейського Союзу. Отож, Калінінград — російський ексклав на березі Балтійського моря без зв’язку з РФ. У відповідь Росія погрожує ЄС війною, але це особливо нікого не турбує.

 

Дії Литви
 
Губернатор Калінінградської області Росії Антон Аліханов заявив, що Литва перестала пропускати транзитні потяги з товарами, які потрапили під санкції Європейського Союзу. З листа литовського перевізника LTG Cargo, який оприлюднив Аліханов, випливає, що компанія отримала роз’яснення Європейської комісії з санкцій.
 
Згідно з ним, навіть якщо підсанкційні товари та вантажі йдуть з однієї частини Росії в іншу, але через територію ЄС, їхнє перевезення все одно має бути заборонене.
 
«За нашими оцінками, ми не завершили поки що аналіз, це від 40 до 50% номенклатури вантажів, які перевозилися між Калінінградською областю та іншими регіонами Російської Федерації. Це зокрема будматеріали, цемент, метали, ціла низка інших важливих і для будівництва, і для виробництва, готова продукція, яка вивозилася з нашої території», – заявив губернатор Калінінградської області.
 
За угодою між ЄС та Росією, програма калінінградського транзиту забезпечує спрощений транзит осіб із території Росії до Калінінградської області і назад через Литву. Вона діє з липня 2003 року. В середньому через Литву проходять 100 російських транзитних поїздів на місяць.
 
Міністерство закордонних справ Литви в понеділок, 20 червня, викликало тимчасового повіреного у справах Росії Сергія Рябоконя і роз’яснило йому обмеження, під які підпадає транзит товарів до Калінінградської області РФ.
 
«Під час зустрічі була спростована інформація, що розповсюджується російськими представниками, що Литва заборонила транзит до Калінінградської області», — зазначили у відомстві.
 
Там наголосили, що перевезення пасажирів та товарів, які не підпадають під санкції ЄС, у Калінінградську область та з неї через територію Литви триває у звичайному режимі.
 
«Литва не накладала жодних односторонніх, особистих чи додаткових обмежень на транзит», — наголосило литовське МЗС.

 

У відомстві нагадали, що згідно з четвертим пакетом санкцій ЄС з 17 червня заборонено імпорт і транзит до Росії сталевої та сталеливарної продукції через територію ЄС.
 
 

Істерика у Росії

 

У Раді Федерації РФ заявили, що у Росії будуть «розв’язані руки для вирішення питання будь-якими способами», якщо ЄС не виправить ситуацію з «блокадою Калінінграда».

 

Спікер Кремля Дмитро Пєсков назвав ситуацію «безпрецедентною» та рішення — незаконним, зазначивши, що Росія ще не визначилася з відповіддю. Тональність заяви голови комісії Ради Федерації із захисту суверенітету Андрія Клімова межувала з хамством на адресу всього ЄС: “Євросоюз, якщо він негайно не виправить нахабну витівку Вільнюса, сам же дезавуює для нас легітимність усіх документів про членство Литви в ЄС та розв’яже руки для вирішення Литвою проблеми калінінградського транзиту будь-якими обраними нами способами”, — заявив Клімов.

 

Його колега, член Ради Федерації Андрій Клішас, також не став підбирати слова: «Спроба встановлення фактичної блокади Калінінградської області з боку Литви є порушенням суверенітету Росії над даним регіоном і може бути підставою для дуже жорстких і абсолютно законних дій з боку Росії», — стверджує він.

 

Більше того, Клішас побачив у забороні транзиту російських санкційних товарів через Литву загрозу для РФ з боку НАТО.
 
 

Реакція України та ЄС

 

Глава МЗС України Дмитро Кулеба нагадав, що Росії немає кого звинувачувати в ситуації, окрім себе.

 

“РФ немає права загрожувати Литві. Москва повинна звинувачувати лише себе за наслідки неспровокованого та невиправданого вторгнення в Україну. Ми вітаємо принципову позицію Литви та твердо підтримуємо наших литовських друзів”, — написав Кулеба у Twitter.

 

Водночас, головний дипломат Жозеп Боррель поки не прогнозує нового витка серйозної напруги у відносинах з РФ через припинення транзиту в Калінінградську область.

 

«Не можна порівнювати ситуацію в Калінінграді з ситуацією в Україні для світової спільноти… Ситуація в Калінінграді не торкнеться решти світу, але решту світу зачіпає ситуація, яка розгортається в Україні», — пояснив Боррель.

 

 

 

 

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net