Газ та зерно. Як Ердоган до Путіна злітав

У Сочі пройшли переговори президента країни-агресора Володимира Путіна з турецьким лідером Реджепом Тайіпом Ердоганом.

 
 
Реджеп Ердоган чи не єдиний світовий лідер, який після повномасштабного вторгнення Росії в Україну продовжує спілкуватися та бачитися з Володимиром Путіним. Туреччина не стала приєднуватися до санкцій у відповідь на вторгнення Росії до України. Ердоган неодноразово пропонував свої посередницькі зусилля. Анкара одночасно продає зброю Україні, заявляючи про підтримку її територіальної цілісності та приймає у себе російських олігархів, які біжать від західних санкцій.
 
Закриті переговори
 
Ердоган прилетів до Сочі для переговорів із Путіним у п’ятницю вдень. Разом із ним – міністри закордонних справ та оборони, а також начальник національної розвідки Туреччини. Переговори проходили у закритому режимі у санаторії Русь. Перший етап — переговори віч-на-віч, потім з делегаціями.
 
Тривали переговори трохи більше чотирьох годин. Кортеж президента Туреччини поїхав о сьомій годині вечора. Прес-конференцію Путіна та Ердогана за підсумками саміту не було заплановано.
 
Зерно
 
Ердоган був ініціатором переговорів щодо розблокування експорту українського зерна, який зірвала Росія своїм нападом. Москва та Київ погодилися на переговори у Стамбулі, за підсумками яких було підписано угоди про створення коридору з українських портів через Чорне море до Туреччини і далі до портів призначення.
 
У п’ятницю з Одеси суховантажі Navistar, Rojen та Polarnet вирушили до Туреччини, Великобританії та Ірландії. Їх додивиться спільна інспекційна група у координаційному центрі у порту Стамбула. Перше судно Razoni з 26 тисяч тонн української кукурудзи ще в середу прибуло в порт Стамбула, було перевірено інспекторами і взяло курс на порт Тріполі в Лівані.
 
У спільній заяві Путіна та Ердогана за підсумками переговорів у Сочі сказано, що потрібно повністю виконувати стамбульські угоди, «включаючи безперешкодний експорт російських зерна, добрив та сировини для їхнього виробництва».
 
Згідно з умовами угоди, підписаними 22 липня у Стамбулі, Росія не атакує порти, поки відбуваються перевезення, а Україна проводить судна через заміновані води за допомогою військових кораблів. Очікується, що Україна вивезе 20 млн тонн зерна, що дозволить запобігти світовому голоду та підвищення цін на зерно.
 
Газ
 
Після переговорів російська сторона повідомила: «Президенти домовилися про те, що ми починаємо частково постачання газу та їхню оплату в рублях» (він не уточнив, що означає «частково»).
 
Ердоган запропонував Путіну обговорити питання, пов’язані з будівництвом АЕС Аккую. Путін та Ердоган не обговорювали питання можливого виробництва в Росії або закупівлі у Туреччини безпілотників Байрактар, які є на озброєнні України, заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.
 
Санкції
 
Російська влада звернулася до Туреччини за допомогою в обході санкцій, які країни Заходу ввели у відповідь на вторгнення РФ в Україну, пише The Washington Post.
 
У статті стверджується, що напередодні переговорів президентів Росії та Туреччини українська розвідка перехопила відповідну пропозицію російської влади.
 
Згідно з перехопленням, РФ закликає Туреччину дозволити купувати частки в турецьких нафтопереробних заводах, нафтових терміналах та резервуарах. Це рішення, зазначає The Washington Post, може допомогти приховати походження нафти та обійти санкції, зокрема нафтове ембарго ЄС.
 
Росія також просить відкрити в державних турецьких банках рахунки для найбільших фінансових структур РФ, а також дозволити російським промисловим виробникам працювати всередині вільних економічних зон Туреччини

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net