Арешт американського журналіста у РФ. Що відомо

Американського журналіста затримано в Росії за звинуваченням у шпигунстві вперше з 1986 року.

 
У Росії знову нібито знайшли американського агента. Цього разу затримано кореспондента The Wall Street Journal, громадянина США Евана Гершковича. За версією російських спецслужб, Гершкович, «діючи за завданням американської сторони», нібито «здійснював збір відомостей», що становлять держтаємницю, про діяльність «одного з підприємств російського військово-промислового комплексу». Його затримали, як стверджує ФСБ, «при отриманні секретних відомостей».
 
Новий заручник
 
Гершкович став першим американським журналістом, затриманим у Росії за звинуваченням у шпигунстві з 1986 року — тоді під підозри потрапив співробітник U.S. News & World Report Ніколас Данилофф, якого через три тижні обміняли на звинуваченого у шпигунстві фізика Геннадія Захарова.
 
У журналістській спільноті припускають, що зараз російській владі міг знадобитися новий «заручник» для поповнення обмінного фонду.
 
Еван Гершкович пропрацював у Росії близько шести років. В останні місяці він жив у Лондоні, але регулярно їздив у відрядження до Росії, де працював у складі московського бюро WSJ.
 
Журналіста затримали у Єкатеринбурзі. Приводом для приїзду Гершковича до Єкатеринбурга став публічний конфлікт голови ЧВК Вагнер Євгена Пригожина з губернатором регіону Євгеном Куйвашевим.
 
Гершкович розпитував, як у Свердловській області ставляться до Пригожина, говорив, що хотів з’їздити до Нижнього Тагілу, де знаходиться оборонне підприємство Уралвагонзавод, а також на цвинтарі у місті Березовському, де поховані бійці ПВК Вагнер.
 
Депутат законодавчих зборів Свердловської області В’ячеслав Вегнер розповів, що півтора тижні тому зустрічався з Гершковичем і говорив із ним про своє звернення до Пригожина: Вегнер попросив засновника ПВК Вагнер залучити жінок-ув’язнених із ІЧ-6 Нижнього Тагілу до участі у війні проти України.
 
Також, за словами Вегнера, вони обговорювали колишнього мера Ройзмана, ситуацію в місті загалом та промислові підприємства Свердловської області. Депутат підкреслив, що запевнив журналіста в тому, що «у нас все гаразд, промисловість працює», а «вони в США — не дочекаються».
 
Ще один із співрозмовників Гершковича, з яким він зустрічався в Єкатеринбурзі в середині березня, згадує, що той цікавився історією загиблих ще 2018 року в Сирії вагнерівців із Уралу.
 
Писав про Україну
 
У WSJ Гершкович висвітлював усі ключові приводи новин, пов’язані з Росією та Україною. На початку березня він разом із колегами випустив матеріал про зростаючу напругу між засновником ПВК Вагнер Євгеном Пригожиним та кремлівськими елітами. Зокрема, стверджувалося в матеріалі, кремлівські чиновники зверталися до президента Росії Володимира Путіна з проханням «приборкати» Пригожина, який критикує російське Міністерство оборони.
 
Гершкович також був одним із авторів гучного матеріалу WSJ про те, що оточення Путіна може приховувати від нього правдиву інформацію про бойові дії в Україні. Путін отримує письмове зведення з фронту щоранку, проте, по-перше, акцент у ньому завжди робиться на успіхах, а невдачі згладжуються, а по-друге, вона часом запізнюється на кілька днів, оскільки проходить через фільтри ФСБ, Ради безпеки та особисто його голови Миколи Патрушева, йшлося у статті.
 
Останні матеріали Гершковича були присвячені перспективам російської економіки, обстановці навколо Бахмута, візиту до Москви лідера КНР і протестам через законопроект про «іноземних агентів» у Грузії.
 
До Wall Street Journal Гершкович працював у AFP, Moscow Times, New York Times та кілька років прожив у Москві.
 
Реакція
 
Прес-секретар президента Дмитро Пєсков заявив, що, за його інформацією, «там йдеться не про підозри, він (Гершкович) був затриманий на місці злочину». Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова, у свою чергу, заявила, що в Єкатеринбурзі Гершкович нібито займався роботою, яка «не має відношення до журналістики».
 
Гершковича доправили до Лефортовського суду Москви, який швидко ухвалив рішення про його ув’язнення в СІЗО на два місяці. Засідання проходило у закритому режимі, журналістів на нього не пустили.
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net