Орест Сохар: НБУ, Минфин и Кабмин спорят, как спасать украинскую экономику: несколько инсайдов

Приготував вам декілька економічних інсайдів на вечір. Мав цікаві розмови, зокрема, з представниками уряду та банківського регулятора. Думки з приводу того, як рятувати економіку, різняться. Розкажу про деякі ініціативи та їх долю.

Додатковий податок на імпорт: ініціював Нацбанк, «зарубав» Кабмін

Нацбанк намагається зменшити попит на валюту і зберегти курс гривні. Тому офіційно рекомендував запровадити податок в 10% на купівлю валюти для імпорту.

Цю ідею «зарубали» три міністерства: економіки, агрополітики та цифрової трансформації.

А ще Кабмінові поскаржилися впливові імпортери: були дуже незадоволені. Порахували, що додатковий податок дійсно допоможе гривні і стримає девальвацію. Але ціни зросли б на 2,2%, а ВВП додатково втратило до 1,1%. Вирішили від такої ідеї відмовлятись.

Хотіли підвищити ставки за «військовими ОВДП». Мінфін вважає, що це не на часі

В Кабміні всерйоз розглядати пропозицію збільшити дохідність військових облігацій. Нацбанк підвищив облікову ставку до 25%, а ось дохідність військових облігацій не зросла. Мовляв, тому їх невигідно купувати.

Але в Мінфіні вважають, що це частково гуманітарний (допомогти Україні), а частково комерційний інструмент. Тому і не поспішають різко підвищувати дохідність. Логіка така: чим вища дохідність, тим більше грошей доведеться повертати. І якщо є бажаючі купувати за такими ставками, то навіщо їх підвищувати?

Хотіли ввести особливі умови податкової амністії для тих, хто купив військові облігації. Кабмін проти

Рада НБУ пропонувала зменшити податок для тих, хто задекларує купівлю військових облігацій. Цю ідею уряд не підтримав.

Декларування продовжили до 1 березня 2023-го, але чомусь вирішили, що особливі умови для тих, хто купуватиме «частково гуманітарні» військові облігації, вводити не треба.

Хотіли лібертаріанство в податках. Відмовили навіть Офісу президента

Кілька місяців тому заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма здивував всіх: заявив, що розробляється податкова реформа.

Хотіли ПДФО з 18%, та ПДВ з 20% знизити до 10%. А податок на прибуток (18%) замінити на податок на виведений капітал (10%). Тобто платити державі потрібно було у тому випадку, якщо гроші не реінвестуються в роботу підприємства.

Справедливо додати, що для ухвалення такої масштабної реформи дійсно потрібно більше часу та більше публічних обговорень. Уряд, і профільний комітет Ради були проти поспішного проведення реформи. Офіс президента продовжує готувати пропозиції вже на наступний рік.

До речі, багато обізнаних співрозмовників налаштовані достатньо оптимістично. Після нашої перемоги і закінчення війни, нас чекає не тільки «план Маршала» від заходу, але і можливі репарації від РФ. Вже навіть розробили можливий механізм. Але про це розкажу наступного разу.

Вірте в українську економіку та підписуйтесь на «Орестократію (https://t.me/orestokratiia)»

Источник: www.obozrevatel.com